Determinacja ważniejsza od motywacji

Czym jest dla mnie determinacja i dlaczego jest ważniejsza od motywacji

Gru. 23. 2019 by dave

Dzisiejszy post będzie krótszy. Chciałbym wytłumaczyć dlaczego dla mnie determinacja jest ważniejsza od motywacji oraz przekonać was, iż to właśnie ona jest pierwszym krokiem do osiągania sukcesów :)

Początek drogi

Wiele osób miało choć jedno postanowienie: "chcę schudnąć", "chcę mieć 6-ciopak na brzuchu", "chcę zostać strażakiem", "chcę nauczyć się salsy" i tak dalej, i tak dalej. Aby jednak takie postanowienie zrodziło się w naszej głowie potrzebny był jakiś bodzieć. Często to może być zdjęcie jakiejś modelki lub osoby z branży fitness, własne odbicie w lustrze lub wyniki przedstawione przez lekarza. Moim zdaniem te bodźce można w tym momencie nazwać motywacją, ponieważ zgodnie ze słownikiem motywacja jest czynnikiem skłaniającym do działania: wysoki choresterol, wysoki procent tkanki tłuszczowej lub chęć lepszego życia. Dlatego każdemu postanowieniu towarzyszy jakaś motywacja. Spróbuj se przypomnieć coś co se ostatnio postanowiłeś. Czy to nie wyglądało na podobnie do: "chcę schudnąć BO wyglądam grubo", "chcę mieć 6-ciopak na brzuchu BO pewnie będę miał większe powodzenie", "chcę zostać strażakiem BO chcę pomagać ludziom", "chcę nauczyć się salsy BO chcę zadowolić żonę/męża". Wszystko to co występuje po słowie "bo" jest czynnikiem skłaniającym do podjęcia jakiejś decyzji.

Postanowienie, motywacja - co dalej?

Dobrze, masz już postanowienie - to super. Jednak to w gruncie rzeczy nic nie zmieniło w twoim życiu. Samymi myślami nic nie osiągniesz - potrzebne jest jakieś działanie. To dopiero działanie cię przybliży do sukcesu. Uznajmy, że w naszej głowie zrodziła się myśl: "Chcę prowadzić zdrowszy tryb życia BO lekarz powiedział że mam podwyższony choresterol". W następnym etapie wkracza determinacja. Determinacja według słownika to zdolność do podejmowania stanowczych decyzji spowodowana wewnętrznym przekonaniem i siłą woli. W tym etapie człowiek zastanawia się jak ma osiągnąć swój cel. Nawiązując do przykładu może to być: "zacznę biegać", "zacznę chodzić na siłownię", "zmienię swoją dietę". Definicja podpowiada nam, że musi to być STANOWCZA decyzja. Nie może to być coś w stylu "zacznę biegać od nowego roku" gdy mamy wrzesień... Przez ten czas odechce nam się trenować, zapomnimy o złych wynikachi dalej będziemy w miejscu lub nawet się cofać. Podjęcie właśnie tej decyzji jest kluczowe, bo to ona faktycznie rozpocznie drogę do sukcesu.

Podsumowanie

Motywacja może istnieć w naszej głowie całe życie. Odnalezienie motywacji jest w niektórych przypadkach łatwe. Często wystarczy nam wzrok: mamy wysoki procent tkanki tłuszczowej, widzimy osobę, która posiada smukłą sylwetkę i rodzi się w nas myśl "Dlaczego ja tak nie wyglądam? Chciałbym/Chciałabym tak wyglądać BO ona/on wygląda super". BOOM i już mamy motywację. Jednak to tylko myśl. Jeszcze nie słyszałem aby człowiek samą myślą coś osiągnął. Do spełnienia marzenia, celu potrzebna jest determinacja, potrzebne jest działanie. To właśnie działanie pcha Cię w dobrą stronę, dzięki jej możesz rozpocząć drogę do celu. Bez niej nie będzie skutków, bez niej to tylko będzie myśl...

Komentarze

Używamy plików cookies do śledzenia użytkowania i preferencji Rozumiem